6688

Zinga Soğuk Galvaniz Boya (%99 Saf Çinko)

zinga zinc logo ile ilgili görsel sonucu


https://www.youtube.com/watch?v=ArWzmmB23aM 

Zinga hakkında daha detaylı bilgi ve uygulama için Ücretsiz Dijital Kataloğumuzu talep ediniz.

0 545 354 8777 nolu Online Zinga Hattını arayabilir veya destek@dekoralboya.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

Özet
Global boya üreticisi PPG Bölge Distribütörü Dekoral Boya, yeni nesil enerji üretim tesis yapım ve montajlarında boya uygulamalarınızı kolaylaştıracak “Zinga Sistemi” ile sizleri tanıştırmaya hazırlanıyor. Firma, Zinga Sistemin üretim, saha ve montajda maliyetlerinizi düşürürken marka katma değerinizi arttıracağı iddiasında.

1970 yılında Ghent Üniversitesi tarafından geliştirilen sistem, bugüne kadar birçok projede kullanılmış. Zinga Boya Sistemi, sıcak galvaniz ve çinko püskürtme adı verilen yöntemler yerine, yüzey detay temizliğine gerek duymadan demir ve çeliğe doğrudan uygulanabiliyor ve daha uzun süre katodik koruma sağlıyor.

İçindeki saf çinko miktarı (%96) oldukça yüksek olması sebebiyle de uygulandığı metal yüzeye tamamen nüfuz ederek her türlü pas oluşumunu engellerken, bunu bir başka katkıya gerek duymadan yapabiliyor.

Yapılan muhtelif testler (3000 saatlik tuz püskürtme, maden suyu ve General Motors döngü testi) son derece saldırgan koşullarda bile ZINGA’nın kendini feda ederek metal yüzeyleri sıcak daldırma galvanizden daha iyi koruyabildiğini göstermiş.


ZINGA NEDİR

*    ZINGA kuru film içeriğinde %96 çinko barındıran
*    Boya kategorisinde konumlandırılan fakat bir metalik (galvaniz) kaplama olan
*    Toksit herhangi bir element barındırmayan
*    Hem aktif hem de pasif koruma kabiliyeti sunan
*    Yüksek korozyon koruma direncine sahip (Daldırma Galvanizden Çok Daha Fazla)
*    Süre sınırı olmayan bir raf ömrü
*    Esneyebilen, darbelere karşı dirençli, çatlama yapmayan
*    Kolay uygulanabilir bir sistemdir.

GELENEKSEL BOYA SİSTEMİNDEN FARKI

*    ZINGA bir boya değildir fakat sıvı olması sebebiyle boya kategorisinde sınıflandırılır.
*    Boya sadece pasif bir koruma sağlarken, ZINGA, metalin içeriğinde moleküler yapı ile bağ kurarak aktif bir korozyon koruma bariyeri sağlar.
*    Ambalaj açılmadığında boya çürüme veya bozulma yaparken, ZINGA da böyle bir problemle karşılaşılmaz.

 

 

ZINGA SİSTEM NASIL ÇALIŞIR
 

ZINGA sistem galvanik ve katodik korumayı bir arada gerçekleştirebilir. ZINGA’da bulunan çinko, altında bulunan çeliği aşınma ve paslanmaya karşı korumak için kendini feda eder.

Galvanik korumanın özelliği şöyledir: Daha az üstünlüğü olan metal, örneğin çinko (anot), anot ve katod arasındaki voltaj farkından dolayı üstün metali (katod) korumak için kendini feda eder. ZINGA uygulaması ile elde edilen galvanik birleştirme, Gent Üniversitesi tarafından ispatlanmıştır.

Galvanik koruma sağlamak için, kuru haldeki çinko yoğunluğu en az % 92 olmalıyken, ZINGA %96’lık kuru çinko film içererek bu koşulu fazlasıyla sağlamaktadır.

Galvanik koruma için 4 temel elemente ihtiyaç vardır:
*    Elektrolit çözelti
*    Metalik iletken
*    Anot
*    Katod

Çelik yüzey ZINGA ile kaplandığı zaman, ZINGA anot ve çelik de katod’tur. Aynı zamanda çelik, metalik iletken vazifesi görür. Elektrolit vazifesi görecek yeterli nem ise zaten atmesforde fazlasıyla mevcuttur.